Nowe rejestracje leków w Polsce - kwiecień 2025

W kwietniu bieżącego roku Rejestr Produktów Leczniczych poszerzył się o kilkadziesiąt nowych pozycji, oferując lekarzom dodatkowe możliwości terapeutyczne. Wśród nowości znalazły się preparaty stosowane w leczeniu chorób alergicznych, schorzeniach układu krwionośnego oraz zaburzeniach neurologicznych. Na uwagę zasługują również nowe opcje terapeutyczne w obszarze kardiologii i diabetologii, a także kilka interesujących preparatów dostępnych bez recepty. Jakie konkretnie leki pojawiły się w rejestrze i w jakich wskazaniach mogą być stosowane?

Leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące – co nowego pojawiło się w kwietniu 2025?

Wśród nowych rejestracji szczególną uwagę zwracają innowacyjne preparaty z grupy leków przeciwnowotworowych i immunomodulujących, które znacząco poszerzają możliwości terapeutyczne w onkologii i leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Bosutinib Onkogen (bosutynib) to inhibitor kinazy tyrozynowej dostępny w postaci tabletek powlekanych w dawkach 100 mg oraz 500 mg. Lek ten znajduje zastosowanie w terapii dorosłych pacjentów z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową z chromosomem Philadelphia w fazie przewlekłej. Ponadto, preparat może być stosowany u chorych, którzy byli wcześniej leczeni innymi inhibitorami kinazy tyrozynowej, gdy standardowe opcje terapeutyczne, takie jak imatynib, nilotynib czy dasatynib, nie są odpowiednie.

Nintedanib Eugia (nintedanib), oferowany w formie kapsułek miękkich 100 mg i 150 mg, stanowi wartościową opcję w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc u dorosłych pacjentów. Lek wykazuje również skuteczność w terapii innych przewlekłych śródmiąższowych chorób płuc o fenotypie postępującym oraz w leczeniu choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową, co czyni go wszechstronnym narzędziem w pulmonologii.

Pomalidomide Stada (pomalidomid) w kapsułkach twardych (1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg) to lek przeznaczony do stosowania w terapii skojarzonej u dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim. W połączeniu z bortezomibem i deksametazonem jest wskazany u chorych, u których stosowano wcześniej co najmniej jeden schemat leczenia zawierający lenalidomid. Natomiast w skojarzeniu z samym deksametazonem może być stosowany u pacjentów z nawrotowym i opornym szpiczakiem mnogim po minimum dwóch schematach leczenia obejmujących lenalidomid i bortezomib, gdy podczas ostatniej terapii nastąpiła progresja choroby.

TIVLEMAQ (apremilast) w tabletkach powlekanych (10 mg, 20 mg, 30 mg) to preparat o szerokim zastosowaniu w chorobach o podłożu autoimmunologicznym. W monoterapii lub łącznie z lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby jest wskazany w leczeniu czynnego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na dotychczasowe leczenie LMPCh lub jego nietolerancja. Ponadto, lek znajduje zastosowanie w terapii przewlekłej łuszczycy plackowatej o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na inne metody leczenia systemowego lub mają przeciwwskazania do ich stosowania. Dodatkowo, TIVLEMAQ jest skuteczny w leczeniu owrzodzeń w jamie ustnej związanych z chorobą Behçeta u dorosłych pacjentów kwalifikujących się do leczenia systemowego.

Nowe zamienniki popularnych preparatów stosowanych w chorobach krwi i układu krwiotwórczego

W obszarze preparatów wpływających na krew i układ krwiotwórczy, w ostatnim miesiącu zarejestrowano kilka istotnych leków przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych, które stanowią ważne narzędzia w zapobieganiu i leczeniu powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Apixaban Adamed (apiksaban) w tabletkach powlekanych 2,5 mg i 5 mg to bezpośredni inhibitor czynnika Xa przeznaczony do stosowania w szerokiej gamie wskazań. U dorosłych pacjentów lek znajduje zastosowanie w profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po planowych operacjach protezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego. Istotnym wskazaniem jest również zapobieganie udarowi mózgu i zatorowości systemowej u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka. Apixaban Adamed jest także skuteczny w leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej oraz w profilaktyce ich nawrotów. Co warte podkreślenia, lek uzyskał również rejestrację w populacji pediatrycznej - może być stosowany w leczeniu i profilaktyce nawrotów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dzieci i młodzieży od 28 dni do 18 lat.

Rivaroxaban Medical Valley (rywaroksaban) w tabletkach powlekanych (2,5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg) jest wskazany w profilaktyce zdarzeń zakrzepowych o podłożu miażdżycowym. W skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym lub z ASA oraz klopidogrelem lub tyklopidyną, lek może być stosowany u dorosłych pacjentów po ostrym zespole wieńcowym z podwyższonymi biomarkerami sercowymi. Ponadto, w połączeniu z ASA, rywaroksaban jest skuteczny w profilaktyce zdarzeń zakrzepowych u pacjentów z chorobą wieńcową lub objawową chorobą tętnic obwodowych, u których występuje wysokie ryzyko zdarzeń niedokrwiennych.

Setiapo (edoksaban) dostępny w tabletkach powlekanych 15 mg, 30 mg i 60 mg to kolejny inhibitor czynnika Xa zarejestrowany w zapobieganiu udarowi mózgu i zatorowości systemowej u dorosłych pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków i co najmniej jednym czynnikiem ryzyka. Lek wykazuje również skuteczność w leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej oraz w zapobieganiu ich nawrotom u dorosłych pacjentów.

W kategorii leków przeciwpłytkowych zarejestrowano trzy preparaty zawierające tikagrelor. Ticagrelor Accord oraz Ticagrelor Liconsa dostępne są w postaci tabletek powlekanych (60 mg, 90 mg), natomiast Tikozek występuje w formie kapsułek twardych (60 mg, 90 mg). Wszystkie te preparaty, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym, znajdują zastosowanie w zapobieganiu zdarzeniom sercowo-naczyniowym u dorosłych pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym lub z zawałem mięśnia sercowego w wywiadzie i wysokim ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Ich skuteczność w redukcji ryzyka ponownych incydentów wieńcowych czyni je istotnym elementem terapii wtórnej u pacjentów kardiologicznych.

Co nowego pojawiło się w lekach na przewód pokarmowy i metabolizm?

W grupie leków wpływających na przewód pokarmowy i metabolizm na szczególną uwagę zasługują nowe preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz innych zaburzeń metabolicznych, które znacząco poszerzają arsenał terapeutyczny w diabetologii i nefrologii.

Dagetia i Zedilarf to dwa nowe preparaty zawierające dapagliflozynę w postaci tabletek powlekanych (5 mg, 10 mg). Te inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2) wykazują wielokierunkowe działanie terapeutyczne. Są wskazane do stosowania u dorosłych pacjentów oraz dzieci od 10 roku życia w leczeniu niewystarczająco kontrolowanej cukrzycy typu 2, jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych. Mogą być stosowane w monoterapii, gdy metformina nie jest tolerowana, lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Co istotne, dapagliflozyna uzyskała również rejestrację w leczeniu objawowej przewlekłej niewydolności serca u dorosłych oraz w terapii przewlekłej choroby nerek, co podkreśla jej plejotropowe działanie wykraczające poza kontrolę glikemii.

Diptivil Duo to preparat złożony zawierający wildagliptynę i chlorowodorek metforminy (50 mg + 850 mg, 50 mg + 1000 mg) w postaci tabletek powlekanych. Lek ten jest wskazany jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, u których monoterapia metforminą nie zapewnia wystarczającej kontroli glikemii. Może być również stosowany u pacjentów już leczonych wildagliptyną i metforminą w postaci oddzielnych tabletek oraz w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym z insuliną.

Kwas kargluminowy Waymade (kwas kargluminowy) w tabletkach do sporządzania zawiesiny doustnej 200 mg jest przeznaczony do leczenia hiperamonemii o różnej etiologii. Lek znajduje zastosowanie w przypadkach hiperamonemii spowodowanej pierwotnym niedoborem syntazy N-acetyloglutaminianowej oraz hiperamonemii związanej z kwasicą izowalerianową, metylomalonową lub propionową, co czyni go cennym narzędziem w terapii rzadkich wrodzonych zaburzeń metabolicznych.

Sitagliptin + Metformin Medreg to kolejny preparat złożony, zawierający sitagliptynę i chlorowodorek metforminy (50 mg + 1000 mg) w tabletkach powlekanych. Lek jest wskazany jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2, u których monoterapia metforminą w maksymalnej tolerowanej dawce nie zapewnia odpowiedniej kontroli glikemii. Preparat może być również stosowany w leczeniu potrójnie skojarzonym - w połączeniu z pochodnymi sulfonylomocznika, agonistami PPARγ lub insuliną, co daje lekarzom elastyczność w doborze optymalnej terapii dla pacjenta.

Zyfoqam (linagliptyna) w tabletkach powlekanych 5 mg to inhibitor dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4) wskazany do stosowania u dorosłych z cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej. Lek może być stosowany w monoterapii, gdy metformina nie jest tolerowana lub jest przeciwwskazana z powodu zaburzenia czynności nerek, a także w terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym z insuliną, gdy nie zapewniają one odpowiedniej kontroli glikemii.

Zamienniki popularnych leków stosowanych w chorobach układu nerwowego

W obszarze neurologii i psychiatrii w kwietniu zarejestrowano kilka istotnych preparatów, które wzbogacają możliwości terapeutyczne w leczeniu różnorodnych schorzeń układu nerwowego - od zaburzeń neurorozwojowych, przez schorzenia neurologiczne, po zaburzenia psychiczne.

Adehader (chlorowodorek metylofenidatu) dostępny w kapsułkach o zmodyfikowanym uwalnianiu w szerokim zakresie dawek od 5 mg do 60 mg, stanowi ważną opcję terapeutyczną w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Lek jest wskazany jako element całościowego programu terapeutycznego u dzieci w wieku od 6 lat oraz u osób dorosłych, gdy inne metody postępowania okazują się niewystarczające. Zmodyfikowane uwalnianie substancji czynnej zapewnia długotrwałe działanie, co może poprawić współpracę pacjenta w procesie leczenia.

Aludran to preparat złożony zawierający cynaryzyna i dimenhydrynat (20 mg + 40 mg) w postaci tabletek, przeznaczony do leczenia objawów zawrotów głowy o różnej etiologii. Synergistyczne działanie obu składników - cynaryzyny działającej na układ przedsionkowy oraz dimenhydrynatu o właściwościach przeciwhistaminowych i przeciwwymiotnych - zapewnia skuteczne łagodzenie zawrotów głowy zarówno pochodzenia obwodowego, jak i centralnego.

Esscitaxin (escitalopram) w tabletkach powlekanych 10 mg i 20 mg to selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny o szerokim spektrum wskazań w psychiatrii. Lek znajduje zastosowanie w leczeniu dużych epizodów depresji, a także różnych zaburzeń lękowych - z napadami lęku z agorafobią lub bez, fobii społecznej oraz uogólnionego zaburzenia lękowego. Dodatkowo, Esscitaxin jest skuteczny w terapii zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, co czyni go wszechstronnym narzędziem w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Levetiracetam Eugia (lewetyracetam) w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji o stężeniu 100 mg/ml to lek przeciwpadaczkowy o szerokim spektrum działania. Może być stosowany jako monoterapia w leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u pacjentów od 16 roku życia z nowo rozpoznaną padaczką. W terapii wspomagającej lek jest wskazany w leczeniu napadów częściowych u pacjentów od 4 roku życia, napadów mioklonicznych u osób od 12 roku życia z młodzieńczą padaczką miokloniczną oraz napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u pacjentów od 12 roku życia z idiopatyczną padaczką uogólnioną. Postać parenteralna stanowi cenną alternatywę dla pacjentów, u których podanie doustne jest czasowo niemożliwe.

Parkador to preparat złożony zawierający karbidopę i lewodopę (25 mg + 250 mg) w postaci tabletek, przeznaczony do leczenia choroby Parkinsona u dorosłych pacjentów. Połączenie lewodopy, która przekształca się w dopaminę w mózgu, z karbidopą hamującą jej rozkład poza ośrodkowym układem nerwowym, zapewnia skuteczne uzupełnienie niedoboru dopaminy odpowiedzialnego za objawy choroby Parkinsona, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka działań niepożądanych związanych z obwodowym metabolizmem lewodopy.

Pozostałe zamienniki i nowości – co przyniósł kwiecień 2025 roku?

Wśród nowo zarejestrowanych preparatów znalazły się również leki należące do różnych grup terapeutycznych, które zasługują na uwagę ze względu na ich potencjalne zastosowanie w praktyce klinicznej.

ANNEXXO (cholekalcyferol) w tabletkach powlekanych w trzech dawkach (1000 IU, 7000 IU, 30000 IU) to preparat witaminy D3 przeznaczony do leczenia niedoboru witaminy D u dorosłych, gdy stężenie 25(OH)D w surowicy jest niższe niż 10 ng/ml. Lek znajduje również zastosowanie w profilaktyce niedoboru witaminy D u osób dorosłych ze zidentyfikowanym ryzykiem. Dostępność różnych dawek umożliwia dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia niedoboru.

Cerdablan (cytyzyna) w postaci roztworu doustnego 1,5 mg/dawkę stanowi alternatywę dla nikotynowej terapii zastępczej w leczeniu uzależnienia od tytoniu. Lek jest wskazany w celu zaprzestania palenia i zmniejszenia głodu nikotynowego u dorosłych palaczy, którzy chcą trwale zrezygnować z używania produktów zawierających nikotynę. Cytyzyna, jako częściowy agonista receptorów nikotynowych, łagodzi objawy abstynencyjne i zmniejsza satysfakcję z palenia.

Flutixon Nasal to preparat złożony zawierający chlorowodorek azelastyny i propionian flutykazonu (137 mcg + 50 mcg/dawkę donosową) w postaci aerozolu do nosa. Lek jest wskazany w łagodzeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, gdy stosowanie preparatów zawierających tylko lek przeciwhistaminowy lub glikokortykosteroid jest niewystarczające. Połączenie leku przeciwhistaminowego z glikokortykosteroidem zapewnia synergistyczne działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne.

Miofree (siarczan atropiny) w kroplach do oczu o stężeniu 100 mcg/ml stanowi innowacyjne podejście do leczenia krótkowzroczności u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Lek ma na celu zahamowanie rozwoju krótkowzroczności, a w uzasadnionych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia we wcześniejszym wieku. Terapia atropiną powinna być podejmowana na podstawie dokładnej analizy stanu klinicznego pacjenta oraz występowania czynników ryzyka progresji krótkowzroczności.

Oseltamivir Stada (oseltamiwir) w kapsułkach twardych (30 mg, 45 mg, 75 mg) oraz Viseltam (oseltamiwir) w tabletkach powlekanych 75 mg to leki przeciwwirusowe skuteczne w leczeniu i profilaktyce grypy. Oseltamivir Stada jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i dzieci, w tym u noworodków urodzonych w terminie, natomiast Viseltam przeznaczony jest dla pacjentów powyżej 6 roku życia o masie ciała większej niż 40 kg. Oba preparaty wykazują skuteczność w leczeniu grypy, gdy terapia zostaje rozpoczęta w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów, oraz w profilaktyce poekspozycyjnej.

Solifenacin SaneXcel (sukacynian solifenacyny) w tabletkach powlekanych 5 mg i 10 mg to selektywny antagonista receptorów muskarynowych, wskazany w leczeniu objawowym naglącego nietrzymania moczu, częstomoczu oraz parcia naglącego, które mogą występować u pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego. Lek zapewnia skuteczną kontrolę objawów przy jednoczesnym korzystnym profilu bezpieczeństwa.

Testosterone enantate EVER Pharma (enantat testosteronu) w postaci roztworu do wstrzykiwań o stężeniu 250 mg/ml jest przeznaczony do testosteronowej terapii zastępczej u mężczyzn z hipogonadyzmem, gdy niedobór testosteronu jest potwierdzony objawami klinicznymi i badaniami biochemicznymi. Preparat zapewnia długotrwałe utrzymanie stężenia testosteronu w zakresie fizjologicznym.

Sildenafil SaneXcel (syldenafil) w tabletkach powlekanych 100 mg jest wskazany w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. Lek ten, jako inhibitor fosfodiesterazy typu 5, poprawia funkcje erekcyjne poprzez zwiększenie przepływu krwi do ciał jamistych prącia w odpowiedzi na stymulację seksualną.

Dexibuprofen Strides (deksybuprofen) w tabletkach powlekanych (200 mg, 300 mg, 400 mg) to niesteroidowy lek przeciwzapalny wskazany w krótkotrwałym leczeniu objawowym bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, ostrych migrenowych bólów głowy z aurą lub bez aury oraz gorączki. Deksybuprofen, jako aktywny enancjomer ibuprofenu, wykazuje porównywalną skuteczność przy potencjalnie mniejszym ryzyku działań niepożądanych.

Metamizol Biofarm (metamizol sodowy jednowodny) w kroplach doustnych o stężeniu 500 mg/ml to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy wskazany w leczeniu ostrego, silnego bólu po urazach lub operacjach, kolkach, bólu nowotworowym oraz innym ostrym silnym lub przewlekłym bólu, gdy inne środki lecznicze są przeciwwskazane. Lek znajduje również zastosowanie w przypadku wysokiej gorączki, która nie reaguje na inne środki. Płynna postać ułatwia dostosowanie dawki i podanie leku.

Co nowego będzie można znaleźć w aptekach bez recepty?

W grupie leków dostępnych bez recepty zarejestrowano kilka interesujących preparatów, które mogą stanowić cenną pomoc w samodzielnym leczeniu różnorodnych dolegliwości przez pacjentów.

Acyklowir Promedo (acyklowir) w tabletkach 200 mg to lek przeciwwirusowy przeznaczony do leczenia nawrotowej opryszczki warg i twarzy oraz opryszczki zewnętrznych narządów płciowych wywołanej przez wirus Herpes simplex u dorosłych pacjentów. Należy podkreślić, że lek może być stosowany wyłącznie u osób, u których wcześniej rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Dostępność acyklowiru bez recepty pozwala na szybkie rozpoczęcie terapii przy pierwszych objawach nawrotu opryszczki, co może znacząco skrócić czas trwania infekcji i złagodzić jej przebieg.

Bilant Control (bilastyna) w tabletkach 20 mg to nowoczesny lek przeciwalergiczny z grupy antagonistów receptora histaminowego H1. Preparat jest skuteczny w łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek oraz pokrzywki. Bilastyna nie przenika przez barierę krew-mózg, dzięki czemu wykazuje minimalny efekt sedatywny, co jest istotną zaletą w przypadku stosowania przez osoby aktywne zawodowo i prowadzące pojazdy.

Maxipirin C to preparat złożony zawierający kwas acetylosalicylowy i kwas askorbinowy (400 mg + 240 mg) w postaci tabletek musujących. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu przeziębienia. Kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, natomiast witamina C wspiera układ odpornościowy i może łagodzić objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Forma musująca zapewnia szybkie wchłanianie substancji czynnych i wygodne stosowanie.

Nagardlan (chlorowodorek benzydaminy) w postaci aerozolu do stosowania w jamie ustnej 1,5 mg/ml to preparat o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i miejscowo znieczulającym. Lek jest przeznaczony do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Benzydamina działa bezpośrednio w miejscu aplikacji, zmniejszając ból i obrzęk tkanek, co przynosi szybką ulgę pacjentom z bólem gardła i zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej.

Peppermint oil Noventis (olejek mięty pieprzowej) w kapsułkach dojelitowych miękkich 182 mg to preparat roślinny wskazany do objawowego łagodzenia niewielkich skurczów przewodu pokarmowego, wzdęć i bólu brzucha, szczególnie u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Lek może być stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci od 8 roku życia. Olejek mięty pieprzowej działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zmniejszając dolegliwości bólowe i poprawiając komfort pacjenta.

Verpyllo Dimetiskin (maleinian dimetindenu) w postaci żelu 1 mg/g to preparat przeciwhistaminowy do stosowania miejscowego. Lek jest wskazany w krótkotrwałym łagodzeniu świądu po drobnych ukąszeniach owadów na nieuszkodzonej powierzchni skóry oraz świądu towarzyszącego dermatozom, takim jak przewlekły wyprysk, pokrzywka i inne choroby skóry związane z alergią. Preparat może być również stosowany w przypadku oparzeń pierwszego stopnia i oparzeń słonecznych. Verpyllo Dimetiskin może być używany u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci od 1 miesiąca życia, co czyni go uniwersalnym środkiem w łagodzeniu świądu skóry o różnej etiologii.

Podsumowanie

Nowe rejestracje leków w kwietniu 2025 roku znacząco wzbogaciły arsenał terapeutyczny polskich lekarzy, oferując innowacyjne możliwości leczenia w wielu obszarach medycyny. Szczególną uwagę zwracają nowoczesne preparaty przeciwnowotworowe, kardiologiczne oraz diabetologiczne, które mogą przyczynić się do poprawy skuteczności terapii u pacjentów z chorobami przewlekłymi. Warto podkreślić, że wśród nowo zarejestrowanych produktów znajdują się zarówno leki oryginalne, jak i generyczne, co może pozytywnie wpłynąć na dostępność i ekonomiczny aspekt farmakoterapii. Pojawienie się nowych opcji terapeutycznych w segmencie leków bez recepty stanowi również istotne uzupełnienie możliwości samoleczenia w drobnych dolegliwościach.